Napisz do nas

Email: kontakt@warsztatqulinarny.pl

    Blog

    Trzy pomysły na trzy przepisy.

    Tytuł wziął się stąd, że nie za bardzo wiem, jak skategoryzować poniższe przepisy, zaczerpnięte z przeróżnych kursów gotowania.

    Na usprawiedliwienie dodam, że w Internecie roi się od trzech przepisów na to, pięciu przepisów na tamto i dziesięciu najlepszych przepisów z tego tam.

    Pierwsza potrawa to receptura ze szkoleń z podstaw gotowania na temat kuchni śródziemnomorskiej. Czasami pojawia się w menu z okazji takiej jak wieczór panieński, wszakże dziewczyny chcą zaszaleć, więc na ruszt idzie ośmiornica.

    Ośmiornica w sosie marinara podana z sepią dla dziesięciu uczestniczek wieczoru panieńskiego w warsztacie qulinarnym <link>

    ośmiornica 5 szt.

    pomidory pelatti 1000g

    cebula 400g

    wywar drobiowy /rybny lub warzywny 1000ml

    czosnek 200g

    oliwa z oliwek 50ml

    bazylia świeża 1 szt.

    wino czerwone wytrawne 100ml

    spaghetti sepia

    ocet winny 50 ml

    sól, pieprz młotkowany

    rozmaryn 1 szt.

    bazylia świeża 1 szt.

    pietruszka nać 1szt.

    Ośmiornicę opłukać, obciąć macki, delikatnie rozbić w taki sposób, aby nie popękała (podczas kursów gotowania pokazujemy, jak obchodzić się z owocami morza, w tym z ośmiornicą. Co prawda można obejrzeć na ten temat filmiki instruktażowe na YT, ale nic nie zastąpi interakcji na żywo :D), dodać pieprz czosnek, wino i rozmaryn. Poddać obróbce termicznej w wywarze do miękkości przez około 3 godziny. Z cebuli, czosnku, bazylii, pomidorów, wina i octu winnego sporządzić sos marinara, ugotować makaron al dente, ośmiorniczki podawać na makaronie i na sosie, dekorować świeżą bazylią i posypywać posiekaną pietruszką.

    Druga propozycja na dzisiejszy wpis jest tym razem dla jaroszy. Podczas szkoleń z nauki gotowania w naszej krakowskiej szkole gotowania uczymy się przygotowania pełnego spektrum potraw. Każdy uczestnik ma szansę przygotować samodzielnie przystawki, dania główne z mięs, ryb, owoców morza i ich odpowiedników w wersji wegańskiej. Zawsze staramy się dopasować do potrzeb naszych kursantów.

    Mozzarella zapiekana ze świeżym szpinakiem w chrupiącej tortilli

     tortilla 10 szt.

    pomidory 600g

    czosnek 200g

    mozzarella 500g

    świeży szpinak 670g

    śmietana 30-36% 500ml

    seler korzeń 220g

    biała cebula 250g

    sól, pieprz

    ser kozi 110g

    wino białe wytrawne 125ml

    bazylia świeża 1 szt.

    masło 120g

    Z czosnku, cebuli, selera, sera koziego, wina, masła i śmietany sporządzić sos (podsmażamy obrane i pokrojone warzywa na maśle, podlewamy winem i bulionem, dodajemy śmietanę i gotujemy do miękkości, następnie miksujemy (kiedy jest rzadki, gotujemy aż woda odparuje, jeśli jest gęsty, to czynimy wręcz przeciwnie). Wyfiletować pomidora , szpinak podsmażyć, odcedzić, wymieszać z filetowanym pomidorem i mozzarellą krojonymi w kostkę, tortille owinąć wokół farszu, zapiekać z mozzarellą w 180°c przez około 10min w rozgrzanym piekarniku, dekorować bazylią.

    Trzecia i zarazem ostatnia propozycja to coś dla koneserów. Będzie to krem rakowy. Podczas szkoleń kucharskich w naszej krakowskiej szkole gotowania bierzemy także na warsztat raki. Pojedynczo ciężko się nimi nasycić, w solidnej zupie kremie jest to pysznie wykonalne.

    Krem rakowy z sambalem i sosem aioli

    raki 3000g

    dorsz 500g

    cebula 600g

    marchewka 500g

    pomidory pelati 1300g

    koper włoski 200g

    sambal 50g

    jajka 5 szt.

    czosnek 200g

    masło 200g

    wino białe 400ml

    chleb tostowy

    bulion rybny 1500ml

    szafran

    nać pietruszki 100g

    cytryna 5 szt.

    Podsmażyć raki i obrane warzywa, kiedy warzywa zmiękną wyciągnąć raki, obrać, mięso dodać do zupy, część szczypców wraz z korpusami można zostawić do dekoracji. dodać pomidory i dorsza, zmiksować. Całość doprawić do smaku, podawać z grzankami czosnkowymi i sosem aioli (sporządzić majonez, z dodatkiem wina szafranowego i czosnku). Podawać posiekane świeżą nacią pietruszki z chrupiącą i jeszcze ciepłą bagietką.

    W zasadzie można dzisiejszy wpis nazwać „trzy przepisy na coś pysznego”. Pamiętajcie, że jeśli gotujecie wszystko dla innych tak jak dla siebie, to mamy ogromną szansę, że wyjdzie z tego coś cudownego. Niezmiennie zapraszam na nasze szkolenia z podstaw gotowania, warsztaty kuchni molekularnej i kursy cukiernicze. Do zobaczenia na zajęciach!