Napisz do nas

Email: kontakt@warsztatqulinarny.pl

  Blog

  Hiszpania na talerzu: przepis na gazpacho.

  Za oknami robi się coraz cieplej, słońce zaczyna nieśmiało wyglądać zza widnokręgu. W takich chwilach, siedząc na tarasie, rozmyślam o mojej podróży do słonecznej Hiszpanii. Kuchnia hiszpańska jest pełna temperamentu, smaku dojrzałych warzyw i owoców. Słońce, zaklęte w produktach, generuje słodycz wraz z nieprawdopodobnym aromatem.

  Jeśli myślę o kuchni hiszpańskiej, pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to gazpacho. Przepis na gazpacho jest sprawą „skomplikowanie prostą”. Prostota bowiem tkwi w ilości składników i technice przygotowania. Podczas warsztatów z gotowania często słyszę pytania o to, co sprawia, że jakiś przepis jest smaczny i kultowy. Odpowiedź jest równie prosta ? najważniejsze jest to aby osobie przygotowującej daną potrawę wszystko w niej smakowało, wtedy mamy największą szansę na sukces. Kuchnia Andaluzji jest obfita w potrawy na bazie prostych i ogólnodostępnych produktów jak choćby paella w przeróżnych odmianach, zupach z dodatkiem fasoli jak i chrupiących pachnących cynamonem churros.

  Jeśli chodzi o najlepszy przepis na gazpacho –  jest to kwestia użytego produktu.

  Zawsze wybieram najbardziej jędrne i soczyste produkty. Pomidory użyte do gazpacho powinny być przechowywane poza lodówką. Temperatura chłodnicza spowalnia enzymy, które odpowiadają za smak i aromat pomidorów. Tak samo, jeśli sprawa się tyczy innych warzyw. Staramy się kupować produkty jędrne i soczyste, oraz mocno aromatyczne. Najlepiej jest to robić w tak zwanym sezonie. Chyba, że akurat jesteśmy w Andaluzji i mamy okazję kosztować wiktuałów kuchni hiszpańskiej.

  Przepis na gazpacho zamieszczam poniżej:

  Receptura 1 porcja

  Ogórek świeży 20g

  Pomidor 60g

  Papryka zielona 20g

  Papryka czerwona 20g

  Czosnek obrany  2 ząbki

  Czerwona cebula  20g

  Oliwa z oliwek  10ml

  Ocet winny do smaku   

  Woda filtrowana  50ml

  Lód  4szt

  Sól, pieprz  do smaku

  Grzanki z ciabatty  10g

  Przygotowanie:

  Umyć warzywa, papryki przekroić na połowy i wyciągnąć środki, część pokroić w drobną kostkę (do dekoracji), ogórki przekroić na połowy, pomidory sparzyć i obrać ze skórki, z czosnku wyciągnąć rdzenie, wszystko przełożyć do blendera, dodać sól, wodę, oliwę z oliwek i kilka kostek lodu. Blendować na gładko, starając się nie przegrzać, opcjonalnie przecedzić.  Grzanki: chleb pokroić w kostkę, polać oliwą, piec w 180ºc przez 6-8 min na złoty kolor.

  Podawać z kawałkami pokrojonych warzyw, oliwą, grzankami i kostką lodu.

  Ważne, aby nasz andaluzyjski chłodnik nie był miksowany zbyt długo, ponieważ podczas tarcia miksowanych produktów o ścianki naczynia wzrasta temperatura, a w końcu zależy nam, aby chłodnik był… Chłodny ?

  Najważniejsze przed nami, gazpacho należy przelać do miseczki, dodać lód i grzanki z ciabatty. Następnie siadamy w słoneczku i delektujemy się niepowtarzalnym smakiem i aromatem naszego chłodnika rodem z Hiszpanii. Opcjonalnie odpalamy odcinek „La casa de papel” i smakujemy.

  Po więcej przepisów zapraszam na szkolenia z gotowania w moim Warsztacie Qulinarnym. Smacznego ! ?