Napisz do nas

Email: kontakt@warsztatqulinarny.pl

    Blog

    Trzy lekkie dania na lato.

    Lato trafiło się wyjątkowo upalne. Wierzę, że będzie trzymało poziom – oczywiście ten z czerwca, nie maja.

    Korzystając z pogody, opiszemy dziś lekkie potrawy: ponieważ podczas upału apetyt się zmniejsza.

    Jeśli chodzi o lekką kuchnię, możemy czerpać wręcz garściami z kuchni śródziemnomorskiej i meksykańskiej. Opierają się one głównie na dużej ilości warzyw i nutce pikanterii.

    Mam nadzieję, ze te przepisy pomogą Wam jakoś przebrnąć przez wycieńczający upał i wzmogą apetyt.

    Pierwsza pozycja jest pozycją obowiązkową na zajęciach z kuchni włoskiej w naszej krakowskiej szkole gotowania.

    Minestrone z kurczakiem na 10 porcji

    Rosół przepis na 1 litr

    cukinia 200g

    por 50g

    seler naciowy 50g

    czosnek ząbki 2 szt.

    cebula biała lub cebula czerwona 250g

    oliwa z oliwek 50ml

    Najsmaczniejsza minestrone powinna być gęsta, z dużą ilością warzyw. Konsystencją przypomina bardziej gulasz niż zupę.

    Brokuły 200g (tutaj najlepiej – niestety – wypadają brokuły mrożone. Wrzucamy je pod koniec gotowania, dzięki temu będą cieszyć nasze oczy ładnym, zielonym kolorem. To samo tyczy się groszku zielonego. Jeśli cenicie sobie bardziej smak od wyglądu, wtedy polecam brokuły świeże. Niestety ciężko będzie utrafić w moment, aby były miękkie i jednocześnie pięknie zielone).

    bazylia świeża 1 doniczka

    nać pietruszki 1 szt.

    parmezan 50g lub płatki drożdży w przypadku wegan 5g

    makaron spaghetti/opcjonalnie połamane bucatini 100g/opcjonalnie makaron ryżowy/wege

    groszek mrożony 100g

    marchewka 150g

    ziemniak 200g

    pomidory pelati 200g

    filet z kurczaka 300g/opcjonalnie tofu dla wegan300g

    sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie

    Warzywa obrać pokroić, podsmażyć na maśle, podlać rosołem, pod koniec gotowania wrzucić paski kurczaka, doprawić, podawać z nacią pietruszki. W wersji wege możemy zrezygnować z makaronu jajecznego i parmezanu na korzyść płatków drożdżowych, bulion mięsny zamieniamy na warzywny i oczywiście rezygnujemy z kurczaka.

    Krem szpinakowo – paprykowy w dwóch kolorach, porcja dla dziesięciu osób

    bulion 2 litry

    papryka czerwona 600g

    szpinak świeży / mrożony 800 g

    mąka pszenna 80g

    masło 80g

    sól, pieprz

    cebula 200g

    czosnek 100g

    marchewka 200g

    śmietana 30% 100ml

    Bulion rozdzielić na dwa garnki. Do jednego dodać upieczoną i obraną paprykę, wraz z cebulą i czosnkiem. W razie potrzeby dodać paprykę słodką mieloną. Do drugiego garnka dodać szpinak i przesmażoną cebulę z czosnkiem (należy pamiętać, aby nie przypalić czosnku, ponieważ całość może wtedy zrobić sie gorzka. Całość zmiksować, jeśli krem jest zbyt rzadki zagęścić zasmażką z mąki i masła. Wlewać do głębokiego talerza jednocześnie dwa kolory. Istotną sprawą jest uzyskanie identycznej konsystencji obydwóch kremów, dzięki temu będzie wyglądał najlepiej. Tak jak w przypadku minestrone – część zieloną przygotowujemy przed samym wydaniem. Najlepiej przygotować sobie białą bazę z warzyw.  W ostatnim momencie dodajemy szpinak i miksujemy zawzięcie. Jeśli będziecie mieć problem z konsystencją i kolorem, zapraszamy na kursy z podstaw gotowania, tam chętnie wytłumaczymy te i inne techniczne założenia na żywo.

    Ostatnia trzecia propozycja to podwędzana pierś z kaczki na świeżej i chrupiącej sałacie. Podczas szkoleń kucharskich w Krakowie uczymy, jak obchodzić się z każdym rodzajem mięsa. Jak to mówimy podczas nauki gotowania, zazwyczaj to nie wina produktu, jedynie źle dobrana technika.

    Filet z wędzonej kaczki z żurawiną i jabłkiem dla 10 kaczych fanów

    filet z piersi kaczki 1600g lub 10 średnich piersi z kaczki.

    żurawina świeża 400g (opcjonalnie inna konfitura, może być pomarańczowa, agrestowa.

    Kaczka uwielbia słodkie owocowe akcenty

    jabłko (twarde sztuki: szara reneta) 800g

    majeranek, sól, pieprz czarny, cukier

    czerwone wino wytrawne 200ml

    masło 200g

    rukola 100g

    sałata czerwona strzępiasta 100g

    rozmaryn świeży 1 szt.

    tymianek świeży 1 szt.

    Filet oczyścić, naciąć skórkę w kratkę nie uszkadzając mięsa, przesmażyć na złoty kolor, od strony skóry zaczynając od zimnej patelni, całośc smażymy około 10 minut, lub pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku, na termoobiegu przez 15 minut uwędzić w dymie tymiankowo rozmarynowym (wędzarka -> bierzemy metalową miskę, do niej wkładamy folię aluminiową, na całość układamy sianko dla futrzaków ze sklepu zoologicznego :). Sianko podpalamy, kiedy ogień zacznie zanikać, układamy sitko metalowe z filetem kaczki. Całość przykrywamy szczelnie folią aluminiową i czekamy około 3 min. Jabłka pokroić na ćwiartki lub ósemki w zależności od wielkości jabłka, kandyzować z cukrem ( na suchą patenie dodajemy cukier, podgrzewamy aż cukier się stopi i zacznie karmelizować się do midowego koloru), solą, pieprzem i majerankiem, pod koniec karmelizacji zmniejszamy ogień i możemy dodać masło, jeśli walczymy o figurę to rezygnujemy z masła. kiedy będą złote zdjąć i odłożyć, pozostałość po kandyzowaniu podlać winem, zredukować, wystudzić, pół sosu dodać do sałaty. Opłukaną rukolę wymieszać z sałatą i żurawiną, wszystkie składniki wystudzić, kaczkę pokroić w cienkie plasterki, podawać dekoracyjnie rozłożone polane sosem z wina i kandyzacji (jak już ściągniemy jabłka z patelni, wlewamy na nią wino czerwone i gotujemy do momentu aż wino w większości odparuje, dzięki czemu stworzy nam się aromatyczny sos do sałatki).

    Trzy lekkie dania na lato – podsumowanie.

    Letnie gotowanie, powinno być szybkie, przyjemne i krótkie. Nikt nie chce siedzieć w rozgrzanej kuchni podczas upału. W dawnych gospodarstwach jeśli pozwalało na to miejsce sprytne gospodynie miały kuchnie letnie i kuchnie zimowe. Tak, żeby nie przegrzewać wnętrz już i tak mocno nagrzanych domostw. Do gotowania używamy świeżych i możliwie jak najlepszej jakości produktów. W przypadku minestrone warzywa gotujemy krótko aby ich nie rozgotować. To samo tyczy się obróbki termicznej kaczki, którą jeśli zdarzyn nam się przeciągnąć, to będzie gumowata i niesmaczna. Podczas przygotowania zupy dwukolorowego kremu, kluczowe jest zachowanie podobnej konsystencji dwóch kremów. Dzięki czemu uzyskamy ładny i estetyczny efekt.

    Mam nadzieję, że powyższe potrawy zagoszczą u was na stałe w menu letnim, lub całorocznym. Niezmiennie zapraszamy do uczestnictwa w naszych kursach cukierniczych i warsztatach z gotowania w Krakowie. Do zobaczenia w kolejnych wpisach.