Napisz do nas

Email: kontakt@warsztatqulinarny.pl

  Blog

  Jak zostać kucharzem?

  Nie od dziś znana jest fraza, mówiąca: „To Bóg stworzył receptury, lecz diabeł kucharzy”

  Powyższa grupa zawodowa przeżywa swoisty renesans.
  Adepci sztuki kucharskiej pojawiają się często w mediach, zasiadają w jury, tańczą z gwiazdami, lub skaczą do wody i tworzą kursy gotowania.

  Nie ma co ukrywać gotowanie stało się modne, jest swoistym sposobem na życie, stanowi dla wielu osób wyraz własnej ekspresji i artystycznej duszy.

  Każdy, kto ma ochotę zacząć tą fascynującą przygodę i zastanawia się jak zostać kucharzem, musi pamiętać o tym, że obraz pracy w restauracji – często przewrotnie kreowany w mediach – rozmija się ze stanem faktycznym.
  Tak zwana „dniówka” może trwać od kilku do kilkunastu godzin…. Nie mówiąc o tym, ile takich
  dniówek kucharz może przepracować z rzędu. Jest to praca wykonywana często w towarzystwie wysokiej temperatury i presji czasu, stresie i poczuciu ogromnej odpowiedzialności za “drogę” dania od kuchni aż na stół gościa.

  Dzieła bohaterów wpisu powinny pojawiać się na wydawce w jak najkrótszym czasie i w jak najlepszej formie.


  Każda osoba zastanawiająca się jak zostać kucharzem? powinna być odporna na stres,
  musi potrafić pracować w zespole i powinna posiadać wysoko rozwinięte umiejętności adaptacji do zmiennych warunków pracy.


  Jeśli mowa o wykształceniu przyszłego kuchmistrza, można wytyczyć kilka fundamentalnych czynników. Oprócz szkół gdzie można zdobyć tytuł i wiedzę, istnieją także alternatywy. Najszybszą opcją są przeróżne kursy gotowania, dostępne w całym kraju. Modne są przeróżne warsztaty gotowania z zakresu kuchni tematycznych jak na przykład kuchnia tajska, kurs gotowania potraw kuchni włoskiej, lub kurs gotowania poświęcony zdrowemu żywieniu.
  Podczas trwania owych szkoleń z dziedziny gotowania gdzie można się przeszkolić z dowolnego zakresu tematycznego.

  Zachęcam do wypróbowania wielu miejsc, ponieważ każdy mistrz sztuki kulinarnej ma swoje patenty i własne pomysły na potrawy, które sam wykoncypował, lub został nimi obdarzony przez swoich dawnych mistrzów. Dla tego każdy kurs gotowania ma inny schemat i scenariusz. Bardzo modne są obecnie staże w lokalach gastronomicznych. W takich
  miejscach jesteśmy w stanie zobaczyć jak to faktycznie wygląda od kuchni i można zobaczyć jak zostać kucharzem, kursy nie są w stanie w pełni oddać realiów funkcjonującej jadłodajni.

  Zasadniczym czynnikiem jest też chęć do pracy i pogłębiania wiedzy, w czym mocno pomaga każdy przebyty kurs gotowania. Osobiście uważam, że osoby stawiające pierwsze kroki w branży HORECA powinny zaczynać od stanowisk podstawowych i piąć się w górę po szczeblach hierarchii. Takie podejście pozwala na opanowanie podstaw następnie rozwijanie ich w dowolnych kierunkach.

  Ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego mistrza kucharskiego, pod okiem którego będziemy formować nasz warsztat wiedzy i umiejętności.
  Istotnym czynnikiem jest dobór odpowiedniego sprzętu i form poszerzania swojej wiedzy.

  Konkludując: znaczącą kwestią odpowiedzi na pytanie jak zostać kucharzem? i idąc dalej naszego startu w branżę gastronomiczną jest prawidłowe i świadome wytyczenie planu ścieżki rozwoju zawodowego, oraz – co najważniejsze – chęci i serce do gotowania.

  Paweł Wojtyga